čt 22/5 16:00
Naslouchej prostoru: akustická ekologie od počátků po současnost (Polina Khatsenka, Jan Krtička)

Workshop představí akustickou ekologii jako interdisciplinární obor, který propojuje zvukové umění, ekologii a sociální vědy. Jeho cílem je nejen poskytnout účastníkům základní přehled o teorii a praxi této disciplíny, ale také je zapojit do aktivního naslouchání a reflexe prostředí kolem nás.  

Workshop začne úvodem do akustické ekologie, jejíž základy položili autoři první vlny, jako jsou R. Murray Schafer, Hildegard Westerkamp nebo Barry Truax. Tato část nabídne pohled na to, jak akustická ekologie vznikla jako reakce na narůstající hlukovou zátěž a jaké nástroje se používaly k mapování zvukového prostředí. Poté se přesuneme k současným výzvám a autorům, jako jsou Salomé Voegelin, Brandon LaBelle a Budhaditya Chattopadhyay, kteří zkoumají otázky klimatické krize, akustické spravedlnosti a politického potenciálu zvuku. Budeme se také věnovat východoevropským autorům, kteří jsou aktivní na tomto poli. 

Účastníci si vyzkoušejí soustředěný poslech v interiéru. Budeme pracovat s konceptem hlubokého naslouchání (deep listening), zaměřeného na uvědomění si prostorového uspořádání zvuků, dynamiky ticha a vztahů mezi jednotlivými vrstvami zvuku. 

Následně se vydáme na poslechovou procházku do venkovního prostředí, kde účastníci budou zkoumat biofonii (zvuky vydávané živými 
organismy), geofonii (přirozené zvuky neživé přírody) i antropofonii (zvuky produkované člověkem) dané lokality. Budeme se zaměřovat na otázky: co nám zvuky říkají o tomto místě? Jaké změny ve zvukové krajině lze pozorovat? Kde se protíná přírodní a civilizační zvuk? 

Po návratu do interiéru proběhne reflexe a analýza, budeme sdílet zkušenosti a diskutovat o rozdílech mezi auralním vnímáním v různých prostředích. Budeme zkoumat, jak se zvukové vnímání proměňuje v závislosti na kontextu a co nám zvuky mohou sdělit o ekologickém a kulturním stavu prostředí. 

Závěrečné poslechové cvičení v interiéru: na závěr se vrátíme k hlubšímu naslouchání ve vnitřním prostředí. Společně se pokusíme najít nové způsoby interpretace a pochopení zachycených zvukových stop.

Polina Khatsenka je audiovizuální umělkyně, zvuková designérka a kurátorka zvuku (mʊdʌki) pocházející z Minsku v Bělorusku, v současnosti žijící v Ústí nad Labem. Ve své tvorbě se zaměřuje na různé aspekty zvuku, včetně audiovizuálních performancí, site-specific instalací a komponování. Spolupracuje s neziskovými organizacemi jako CENSE, phonon~ a Auxig, přičemž klade důraz na kolektivní projekty a samoorganizovaný přístup. Od roku 2021 vede kurz Silence. Pause. Quiet. na Kunstuniversität Linz v rámci Co.Lab Acoustic Ecology.

Jan Krtička je český umělec a pedagog, který ve své tvorbě často využívá zvuk a klade důraz na koncept a prostorové uspořádání. Jeho zájem se soustředí na krajinu a dokumentaci lidských zásahů v ní, přičemž využívá plánovanou náhodu a čerpá z mnohotvárnosti přírody ve spojení s lidským elementem. V roce 2019 byl hlavním koordinátorem mezinárodní konference Murmurans Mundus: Sonic Ecology and Beyond, která se zabývala akustickou ekologií a jejími přesahy do umění, designu, hudby a vzdělávání.  Spolu s Pavlem Mrkusem je editorem kolektivní monografie Sound and Environment: Contemporary Approaches to Sonic Ecology in Art / Zvuk a prostředí: Současné přístupy ke zvukové ekologii, která vyšla v roce 2020 a reflektuje aktuální dění a uvažování v oblasti zvukové ekologie v evropském kontextu.

www.instagram.com/mudaki_sound
www.jankrticka.com

Akci pořádá Kateřina Kůtková v rámci projektu „Rozjeď to" za finanční podpory statutárního města Pardubice a Univerzity Pardubice ve spolupráci s projektem Divadla 29 Electroconnexion 2025, který je podporován statutárním městem Pardubice, Ministerstvem kultury ČR a Pardubickým krajem.

 


vstup volný  /  kapacita je omezená 
je nutná předešlá rezervace na mailu katerina.kutkova@student.upce.cz
předpokládaná časová dotace workshopu: 16:00–21:00



Naslouchej prostoru: akustická ekologie od počátků po současnost (Polina Khatsenka, Jan Krtička)

Program Divadla 29

<
>